Básne pestré ako dni v týždni

V pondelok doma nebudem. Pod názvom slovenskej zľudovenej piesne sa ukrýva v poradí druhá kniha poézie Evy Jarábkovej-Chabadovej, ktorá nie je pre milovníkov literatúry i humoru na Slovensku neznámou osobou.

pošli na vybrali.sme.sk
 

Básne pestré ako dni v týždni

Krst knihy Evy Jarábkovej-Chabadovej. FOTO: Benjamína Jakubáčová

 

Pestrá zbierka básní vznikala v priebehu ôsmich rokov a slávnostne ju krstili v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave vo štvrtok 4. februára.

Eva Jarábková-Chabadová prežila celý profesijný život za katedrou trnavského Gymnázia Jána Hollého. Vďaka tomu nestihla ani zostarnúť a vďaka vnútornej mladosti srší humorom za každej situácie. Niet sa čomu čudovať, že jej úloha moderátorky trnavského Fóra humoristov pristane. Tento raz sa však ocitla na druhej strane barikády a spovedaná bola ona. „Básne vznikali na základe inšpirácií z rôznych udalostí, ktoré sa mi udiali, alebo som ich odpozorovala. V zbierke je napríklad báseň Píšu, ktorá je o vrabcovi, čo si sadol na parapetu a sledoval študentov, ako píšu maturitnú písomku,“ prezradila autorka.

 

Eva Jarábková-Chabadová svojich hostí zabávala počas celého večera.

 

Zbierka básní je rozdelená do siedmich dní a vďaka príhodám sú také pestré, ako tie dni v týždni. „Najkrajší deň je nedeľa, a preto sa zbierka začína ňou. V nedeľu je všetko krásne. Všetko zlé ťa čaká až v pondelok. Preto som aj zbierku nazvala V pondelok doma nebudem,“ vysvetlila Eva Jarábková-Chabadová. „V pondelok môžem byť kdekoľvek. Teraz si užívam modré pondelky.“

 

Čitáreň knižnice praskala vo švíkoch.

 

Ďalšie dni v týždni venovala priateľom, kolegom z gymnázia, členom Fóra humoristov, s ktorými pripravuje každoročne niekoľko zaujímavých podujatí. Doma je konečne až v sobotu. „Tento deň je venovaný manželovi Mikimu a rodine, ktorú si až tak často neužijem. Som rada, že som knihu mohla pokrstiť spolu s dcérou Tatianou, ktorá pre túto príležitosť priletela až zo Škótska.“

6. 2. 2016 16:00 | Kultúra
 
pošli na vybrali.sme.sk