Matovičov kôň

Je ešte Peter Bročka nezávislý kandidát? Túto otázku si nekladiem len ja, ale aj množstvo jeho sympatizantov i odporcov na sociálnych sieťach.

pošli na vybrali.sme.sk
 

Matovičov kôň

Tí, ktorí mu doteraz drukovali vo všetkom, sú zmätení angažovanosťou zakladateľa OĽaNO Igora Matoviča, medzi Trnavčanmi nie moc obľúbenou politickou postavičkou. Kladú si otázky, prečo túto podporu Peter Bročka prijal a či sa cíti byť veľmi ohrozený, keďže svojich súperov pred štyrmi rokmi jednoducho prevalcoval.

Popravde, podpora zo strany OĽaNO dáva zmysel, keďže samotný názov strany združuje nezávislé osobnosti. Lenže prečo Igor Matovič nechcel, aby sa nejako jeho strana nespájala s Bročkovou kandidatúrou? Jedným z dôvodov je práve jeho nie príliš veľká popularita v meste, druhým hrozba, že ak verejne podporí Bročku, rozbije sa už aj tak krehká spolupráca v rámci politického klubu pravicových strán a Lepšej Trnavy v krajskom zastupiteľstve, ktorému predsedá protikandidát Rastislav Mráz. Keďže KDH dopomohla spoluzakladateľovi OĽaNO Jozefovi Viskupičovi k postu župana, bola by otvorená podpora Bročkovi kontraproduktívna. Aj preto mal Viskupič príkaz od svojho bratranca Matoviča, aby sa verejne zdržal akejkoľvek podpory.

Lenže pri predstavovaní kandidátov pravicových strán (bez KDH) na poslancov mestského zastupiteľstva sa udialo niečo, čo nik nečakal. „Neinformovaný človek“ sa preriekol, keď otvorene vyslovil podporu Jozefa Viskupiča primátorovi Bročkovi. Už to bolo vonku, už sa nedalo nič robiť.

Aj samotná formulácia, že politické strany podporujú za primátora Bročku, narobila na sociálnych sieťach búrku. Otázne však je, prečo spomínané strany nepodporujú rovnako kandidátov na poslancov za Lepšiu Trnavu. Odpoveď je jednoduchá, chcú odlákať pravicovo zmýšľajúcich straníckych voličov od voľby KDH, a potom spoločne s bročkovcami v meste, teda ak ich zvolia, bačovať.

Lenže je tu aj tretí dôvod, prečo Matovič stavia na koňa Bročku. OĽaNO musí získať členov do svojich radov, aby stranu nová legislatíva nevysánkovala a Bročka je pre Matoviča jednoducho dobrým ťahúňom pre získanie nielen jeho Lepšej Trnavy, ale aj virtuálnych priaznivcov zo sociálnej siete do členskej základne. Inak si vysvetliť tak okázalú podporu Viskupiča Bročkovi ani nemožno. Naposledy sa ako veľkí partneri ukázali pri podpore hokeja v meste, lebo tam hrá Viskupičov syn a veľkodušnom poskytnutí parkovacieho domu TTSK pre potreby občanov mesta tesne pred voľbami, hoci sa tam bude parkovať bohviekedy.


Gabo Kopúnek

3. 11. 2018 0:00 | Komentáre
 
pošli na vybrali.sme.sk